W warsztacie tapicerskim

W warsztacie tapicerskim

Zanim tapicer zabierze się za jakiekolwiek prace, musi się zapatrzyć w niezbędne narzędzia. Lista co prawda nie jest szczególnie długa, jednakże koszt sprzętu tapicerskiego jest dość wysoki. Wyposażenie warsztatu tapicerskiego to jedno, a talent i ciężka praca to drugie. Czym więc musi się potrafić obsługiwać tapicer? Oto krótki przewodnik po warsztacie.

Tapicerskie rzemiosło

Tapicerstwo to nadal w większości ręczna robota. Przydatne są więc podstawowe narzędzia, a nie skomplikowane maszyny i urządzenia. Wciąż wykorzystuje się w dużej mierze pracę rąk, a nie bazuje na zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Wkrętarki, pistolety do klejenia, czy zszywacze tapicerskie to codzienność w pracy. Oczywiste jest, że wszystko w dużej mierze zależy od wielkości zakładu, ale nadal niewielkie działalności prowadzone przez jedną osobę nie inwestują w specjalistyczne, zaawansowane maszyny, takie jak automatyczna linia do natryskiwania kleju.

Podstawa

Do grona najbardziej podstawowych narzędzi w warsztacie tapicerskim należy nadal:
Dłuto tapicerskie -służące do podważania, ale również do ścinania gwoździ i klamer
Młotek tapicerski (opcjonalnie z magnesem) – narzędzie dość z oczywistym przeznaczeniem. W wersji zasobniejszej obuch zaopatrzony jest w magnes, oraz pazur do wyciągania gwoździ.
Przyrząd do wbijania gwoździ – narzędzie to jest przeznaczone do wbijania gwoździ o maksymalnej średnicy łba – 3 mm
Łapka tapicerska – służy do bezpiecznego rozpinania spinek tapicerskich używanych w łączeniu elementów wnętrza i karoserii samochodowej. Ściągacz uwalnia spinkę o konstrukcji kołka lub kołka rozporowego z otworu, wykorzystując widełkową konstrukcję końcówki roboczej oraz dźwignię ramienia
Pikownica – jak sama nazwa mówi, narzędzie to służy do pikowania tkanin tapicerskich i skaj guzikami tapicerskimi
Naciągacz do pasów – możemy spotkać się z naciągaczami typowo ręcznymi, jak również znaleźć bardziej zmechanizowane narzędzie. Nie mniej jednak zastosowanie mają one jedno – naciąganie pasa pasów oraz materiałów
Przystawka do ozdobnych gwoździ – pozwala szybko, łatwo i równo przybić ozdobne gwoździe tapicerskie do mebla
Wyciągacz do zszywek – to narzędzie nie potrzebuje zbędnego tłumaczenia. Chodzi wyłącznie o to, aby usuwanie zszywek było szybki i wygodnym procesem
Szczypce do klamer – Przyrząd ten przeznaczony jest najczęściej do tapicerek samochodowych. Szczypce te zaciskają klamry tapicerskie.
Praska do guzików –służy do obciągania guzików tapicerskich. Jest to doskonałe, łatwe w obsłudze i niezawodne narzędzie, niezbędne w każdym zakładzie tapicerskim i kaletniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *