Tapicerski fach w ręku

tapicer.bydgoszcz.pl

Zawód tapicera nie należy do grupy tych prostych. Oprócz wyuczonej techniki, należy mieć w zanadrzu jeszcze cechy takie jak wytrwałość w działaniu, pracowitość, czy precyzję. Bez tego uczeń nawet najlepszego mistrza nie zajdzie za daleko. Nic więc w tym dziwnego, że fach ten wymiera z biegiem czasu, a na rynku rośnie coraz większe zapotrzebowanie na usługi tapicerskie. Firmy wręcz zabijają się o pracowników, których jest niewielu.
Stąd tez pomysł jednej z firm, aby utworzyć w pobliskiej szkole klasę tapicerską, która dostarczałaby im pracowników przygotowanych już do tego zawodu. Plan jednak spłonął na panewce, ponieważ liczba chętnych była zbyt mała, mimo gwarancji pracy zaraz po szkole.

Zawód tapicera

Tapicer należy do rodziny zawodów o charakterze rzemieślniczym. Zadaniem tego fachowca jest wykonywanie elementów meblowych, mebli, czy tapicerek samochodowych. Historia już dawno temu wspominała o tapicerach, obecnie cieszą się oni jeszcze większym powodzeniem, co z jednej strony bardzo cieszy, a z drugiej smuci – ponieważ mamy niewystarczającą ilość osób, które chciałby trudnić się tym fachem. Rosnące zapotrzebowanie nie jest niczym dziwnym, z racji coraz to większych fabryk mebli, jak również indywidualnych zleceniodawców, chcących odnowić swoje zniszczone, a może nawet wiekowe meble. Mimo wciąż ubywającej liczby starych, dobrych specjalistów, nie rośnie jednak wskaźnik osób uczących się tego fachu. Jeśli więc nie masz pomysłu na swoją przyszłość, a nie interesuje cię zarabianie najniższej krajowej, to właśnie artykuł dla ciebie. Dowiesz się coś więcej na temat pracy tapicera bez konieczności zasięgania w inne źródła.

Kwalifikacje zawodowe

W zawodzie tapicera kwalifikacje wykonywania wyrobów tapicerskich rozgranicza się na 3 poszczególne zadania zawodowe
1. Wykonywanie renowacji i napraw
2. Wykonywanie usług
3. Wykonywanie prac dekoratorskich i wyrobów tapicerskich
Wyszczególnia się w tych zadaniach jeszcze bardziej podstawowe prace wykonywane przez absolwentów szkół w zawodzie tapicera:
Przykładowo:

Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów tapicerowanych

 • Wykonywanie renowacji i naprawy
 • Określanie kolejności czynności niezbędnych do ukończenia pracy nad danym wyrobem
 • Wykonanie kosztorysu renowacji, czy naprawy
 • Wyznaczenie techniki i metody potrzebnej do naprawy i renowacji

Wykonywanie prac tapicerskich

 • Dobieranie materiałów do wykonania wyrobu, bądź pracy dekoratorskiej
 • Posługiwanie się urządzeniami i narzędziami tapicerskimi
 • Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i ślusarskich, które są niezbędne przy produkcji
 • Dobieranie techniki wykonania
 • Pakowanie, magazynowanie i zabezpieczanie materiałów, półfabrykatów i gotowych wyrobów tapicerskich

Oczywiście, aby zdobyć kwalifikacje, trzeba uzyskać odpowiedni dokument potwierdzający nasze umiejętności. Dlatego też wyznaczono 3 drogi, które można obrać, aby w ostateczności uzyskać tytuł tapicera:

 • Uczęszczanie do szkoły policealnej o specjalistycznym profilu
 • Ukończenie szkoły zawodowej w danym zawodzie
 • Chodzenie na kwalifikacyjne kursy zawodowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *