Tapicerka do czyszczenia!

tapicer.bydgoszcz.pl

Dla niektórych samochód stanowi co najmniej drugi dom. Z tego też względu warto zadbać o porządek w nim, aby czuć się bardziej komfortowo no i przede wszystkim nie wstydzić się za panujący chaos przy niespodziewanych pasażerach. Pochowane w każdym koncie papierki po batonikach, czy fast foodach to dość szybka sprawa do uprzątnięcia. Co jednak należy zrobić, gdy na tapicerce samochodowej widnieją plamy po kawie, czekoladzie, czy chociażby soku, a my nie za bardzo mamy czas i możliwość oddania auta do prania?

Kawa, a może dziecko?

Może to wcale nie rozlana kawa powoduje łzy w twoich oczach, a dziecko, które regularnie zaprowadza w samochodzie chaos. Nasi najmłodsi pasażerowie często potrafią bardziej nabrudzić w samochodzie niż cała reszta domowników. Roztopiona czekolada, wylany sok, a do tego tłuste plamy po chipsach to chyba największa zmora tylnego siedzenia. Do tego dorzucamy psa, który zostawił ślady łap, oślinił szybę i wytarł w tapicerkę kłęby sierści. Prawdę mówiąc, nie wiadomo teraz, w co włożyć ręce, a może po prostu usiąść i płakać? Nic z tych rzeczy! Trzeba się zabrać za czyszczenie, które wcale nie jest tak trudne, jak Ci się wydaje.

Dlaczego warto auto czyścić?

A o auto należy dbać, i to nie pozostawia wiele wątpliwości. W końcu to nasza wizytówka. Pasażer może dużo powiedzieć na Twój temat mając przed sobą chociażby obraz wnętrza samochodu pogrążonego w nędzy i rozpaczy. Dlaczego jeszcze warto czyścić tapicerkę samochodową na bieżąco? Otóż dlatego, że chociażby sprzedaż takiego auta będzie znacznie łatwiejsza. Plamy usuwane na bieżąco nie pozostawią po sobie żadnego śladu, a te zostawione na kilka a może nawet kilkanaście miesięcy z pewnością nie zejdą tak łatwo, albo i wcale. Łatwo więc odróżnić kupcowi samochód zadbany, którego właściciel skrupulatnie się nim zajmuje od tego, który jeździ nim dopóki odpala, a o sprzątaniu to nawet nie pamięta.

Rodzaje tapicerek

Możemy się spotkać z różnymi typami tapicerek. Jedne są tańsze, inne się łatwiej czyszczą, a jeszcze inne po prostu się tak nie brudzą. Do każdej z tych tapicerek należy również inaczej podejść. Wyróżniamy zatem 3 rodzaje obić:

  • Skórzane
  • Polimerowe
  • Bawełniane

Czyszczenia czas zacząć

a. Skóra – Tutaj sprawa jest najprostsza. Czyszczenie skórzanej tapicerki nie wymaga żadnego ciężkiego sprzętu w postaci odkurzacza, ani tym bardziej silnych środków czyszczących takich, jak chociażby wybielacz. Używanie go może jedynie zniszczyć nasz samochód, przez co efekt będzie odwrotny do tego, co chcieliśmy uzyskać.
Wystarczy więc użyć zwykłej gąbki zamoczonej w wodzie z mydłem, czy płynem do naczyń i przetrzeć, aby pozbyć się kurzu. Wersją nieco droższą jest oczywiście inwestycja w specjalny preparat do czyszczenia skóry, jednakże w tym przypadku wybór należy już do Państwa.
Następnie na nawilżoną ściereczkę nalewamy odrobinę mleczka do pielęgnacji skórzanych tapicerek, albo po prostu skór i nanosimy na poszczególne części.
b. Polimer – kolejnym rodzajem tapicerki jest tapicerka polimerowa. Są one równie odporne na zabrudzenia, jak te skórzane, dodatkowo łatwo je się czyści, jednakże ich mankament to elektryzowanie się. Postępowanie z tym obiciem jest również inne, niż w przypadku skóry.
W tym przypadku musimy już użyć odkurzacza, który jest niezbędny, aby pozbyć się niechcianego kurzu. Dzięki temu dowiemy się co tak naprawdę stanowi największe zabrudzenia na naszych kanapach i fotelach. Idealnym rozwiązaniem będzie następnie użycie pianki w sprayu, która z łatwością poradzi sobie z zabrudzeniami na tapicerce. Taka aktywna piana pozostawiona od kilka do kilkunastu minut (w zależności od zaleceń na opakowaniu) musi być ściągnięta gąbką. Następnie odstawiamy samochód w suche i przewiewne miejsce do wysuszenia. Nie warto więc tego robić zimą, tym bardziej jeśli nie mamy możliwości wstawienia pojazdu do ogrzewanego pomieszczenia.
c. Bawełna – tutaj sprawy zaczynają się komplikować, a czyszczenie wcale nie należy do tych najprostszych i najprzyjemniejszych jak w przypadku skóry, czy polimeru. Materiał ten nie jest już tak odporny na plamy, a w dodatku nie jest łatwy w czyszczeniu. Szczególnym mankamentem są tłuste plamy, które zdążyły już zaschnąć – możemy mieć z tym niemały problem.
Na samym początku należy wziąć się za odkurzanie. Z tą różnicą, że nie będzie to tak przyjemne, jak w przypadku polimerowej tapicerki. Będziemy musieli więcej wysiłku i czasu włożyć, aby dobrze wyczyścić samochód z kurzu. Kolejnym minusem jest również zakup specjalnego środka do czyszczenia takiej tkaniny, który rozcieńczamy w wodzie i mozolnie za pomocą gąbki przystępujemy do czyszczenia. Jak już wynika z procesu, konieczne będzie pozostawienie tapicerki do wyschnięcia, co sugeruje nam, abyśmy nie zabierali się za to w zimowym okresie, a jednak poczekali na cieplejsze dni, kiedy to możemy bez skrupułów pozostawić otwarty samochód na podwórku do wyschnięcia. Dodatkowo po wysuszeniu siedzeń, należy je również ponownie odkurzyć, co dokłada nam kolejnej pracy po upływie kilku godzin od czyszczenia.
Pamiętajcie również, aby pod żadnym pozorem nie pozostawić mokrych siedzeń i wsiadać za kierownicę. Może to w ostateczności obfitować zniekształceniami tapicerki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *