DIY: Jak zaoszczędzić, robiąc samodzielnie poduszki na meble ogrodowe?

W sezonie wiosennym oraz letnim coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. Dlatego też warto odświeżyć swoje meble ogrodowe, aby zyskały nowe życie i przy okazji stały się bardziej komfortowe. Jednym z najlepszych sposobów, dzięki którym można to osiągnąć, jest zaopatrzenie się w poduszki na meble ogrodowe. Co ciekawe istnieją sposoby, aby zrobić je samodzielnie, a przy tym znacznie zaoszczędzić.

Ceny poduszek i alternatywa oszczędności

Przy bardziej zaangażowanych poszukiwaniach, można znaleźć małe poduszki, czyli tak zwane “jaśki” już od około 10 zł za sztukę. Jednak chcąc ułożyć je na fotelach lub kanapach ogrodowych, trzeba by było zakupić i tak większą ich ilość. Do tego przydatne okazałyby się wszelkie poduszki, które wkładane są w miejscach, gdzie siadamy oraz opieramy się. W ten sposób znacznie zwiększymy swój i innych osób komfort. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że tego typu poduszki można znaleźć na wyprzedażach za około 40-50 zł, a w normalnych cenach często przekraczają nawet 100 zł. Tym samym posiadając więcej mebli ogrodowych i chcąc zapewnić większej ilości gości wygodę, musimy przygotować się na spory wydatek. Dlatego też coraz więcej osób stawia na poduszki ręcznie wykonane od początku do końca. Oszczędność jest naprawdę spora, jednak trzeba poświęcić temu kilka dłuższych chwil.

Wybierz materiał

Od tego należy rozpocząć. Od materiału i pomysłu. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić, sprawdź, czy posiadasz w domu coś, co można przerobić właśnie na poduszki. Mogą to być stare zasłony, pościele, nienoszone części garderoby, czy cienkie koce. Możliwości jest wiele, czasem wystarczy po prostu dobrze poszukać. W razie potrzeby popytaj znajomych lub członków rodziny. W ostateczności udaj się do sklepu z materiałami i zakup tkaninę, która nie będzie pruła się, kiedy przetnie się ją nożyczkami oraz nie będzie prześwitująca. Dobrym wyjściem będzie lniane płótno albo też po prostu klasyczna bawełna. Warto też zwrócić uwagę na kolor materiału, z którego będą wykonane poduszki. Dobrze, jeśli będzie on dopasowany do koloru mebli lub będzie z nim kontrastować.

Przyszykuj odpowiednie narzędzia

Kiedy posiadamy już ogólny pomysł oraz materiał, z którego wykonamy poduszki ogrodowe, konieczne jest zgromadzenie reszty niezwykle przydatnych narzędzi.
Tak, więc do samodzielnego zrobienia poduszek na meble ogrodowe, będzie trzeba przygotować:

  • maszynę do szycia — choć tak naprawdę przy mniejszej ilości poduszek możemy szyć ręcznie. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że znacznie wydłuży to czas naszej pracy. Nie ma co ukrywać, maszyna poradzi sobie z tą pracą zdecydowanie lepiej i profesjonalniej,
  • nici — kolory należy dobrać na takiej samej zasadzie jak materiał,
  • nożyczki,
  • szpilki,
  • szary papier do wykroju,
  • gąbkę — jej grubość jest kwestią indywidualną. Wiadomo, czym będzie ona grubsza, tym będzie nam wygodniej, ale też będziemy potrzebować większej ilości materiału. Cena takiej gąbki może być dość różnorodna. Jednak można znaleźć ją już od 5 zł. Alternatywą dla gąbki jest także sztuczny puch, który także możemy bez problemu znaleźć. Zazwyczaj jest on tańszy, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że z czasem może się zdusić i nie układać zbyt równomiernie. Jednak wybór ten jest bardzo indywidualny,
  • suwak — cena jednego suwaka to koszt około 3 zł. Jest to jednak zależne przede wszystkim od jego długości. Konieczne zatem będzie dokładne zmierzenie fotela lub też kanapy ogrodowe, aby wiedzieć, jakiej długości ma być potrzebny nam suwak. Istotne będzie również zwrócenie uwagi na kolor suwaka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie go do wybranego wcześniej materiału,
  • ołówek, flamaster lub kreda.

Jeżeli macie już chęci i narzędzia a brak wam pomysłu warto poszukać inspiracji w sieci. Takie poduszki ogrodowe można zrobić samodzielnie a pomysł śmiało skopiować 😉

Bierzemy się do roboty! Czyli robimy samodzielnie poduszki na meble ogrodowe

Pierwszym już poważnym krokiem będzie wykonanie prawidłowego wykroju, który znacznie ułatwi nam dalszą pracę. Można wykonać to poprzez przyłożenie wcześniej zakupionego arkusza do danego mebla ogrodowego, np. fotela i obrysowanie go. Należy jednak pamiętać, że trzeba pozostawić obszar na szwy, czyli około 2 cm. Następnie złóż tkaninę i poprzypinaj przygotowany wcześniej wykrój szpilkami.

Kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest zszycie poduszki z trzech stron. Jak już wcześniej było wspomniane, w tym celu najlepiej sprawdzi się maszyna do szycia. Po wykonaniu tego kroku musimy wziąć się za wszycie suwaka. Tutaj konieczna jest szczególna precyzja, aby nie było widać nieestetycznych nitek, a całość powinna być wykonana w jak najlepszej jakości. Kiedy zszyjemy już wszystkie boki, możemy bez problemu włożyć do środka gąbkę i ocenić naszą pracę.

W razie jakichkolwiek niedoskonałości zawsze można poprawić swoją pracę. Z czasem nabierzemy większej wprawy i wykonanie zwykłej poduszki będzie dla nas bułką z masłem. Najważniejsze jest po prostu obmyślić pewien plan i trzymać się go. Niezbędna będzie też odrobina kreatywności, aby nasze poduszki były bardziej oryginalne i wyjątkowe.

Poświęcając kilka godzin, można spróbować czegoś nowego, ale także zaoszczędzić nawet setki złotych. W dodatku nasze poduszki nabiorą bardziej niezwykłego i indywidualnego charakteru.

A może to sposób na biznes?

Mając sprawne ręce, głowę pełną pomysłów i odrobinę wolnego czasu, warto pomyśleć, czy nie uda nam się zarabiać na tego typu poduszkach. W końcu w ostatnich czasach wracamy do produktów ręcznie robionych i stają się one coraz modniejsze. Dlatego też, jeśli czujesz, że sprawia ci to frajdę oraz także innym osobom podobają się twoje wyroby — działaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *