Jak dbać o skórzane meble?

Jak dbać o skórzane meble?

Urządzanie poszczególnych pomieszczeń w domu daje obecnie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Coraz więcej osób stawia na nowoczesny design, jednak wciąż pozostaje spore grono miłośników stylu klasycznego, łączącego elegancję z wygodą i komfortem. W takim przypadku niezwykle chętnie wybierane są do wnętrz meble skórzane. Z czym wiąże się ich posiadanie?

Meble skórzane, poza niewątpliwym walorem estetycznym i wniesieniem do pomieszczenia charakterystycznego klimatu, kojarzącego się z luksusem i bogactwem, są zazwyczaj solidnie wykonane i bardzo trwałe. Jednak aby zachowały odpowiedni wygląd oraz służyły nam przez długie lata, musimy pamiętać, że dbanie o tapicerkę skórzaną wymaga od nas pewnego zaangażowania i wiedzy w tym temacie. Nieodpowiednie traktowanie może skutkować w krótkim czasie koniecznością wymiany mebli. Skóra ulega bowiem różnego typu uszkodzeniom – pęknięciom, zmatowieniom, przetarciom czy kruszeniu.

Przede wszystkim pamiętajmy, że w przypadku mebli, które pokrywa tapicerka skórzana czyszczenie – systematyczne i dokładne – jest podstawową i najważniejszą czynnością. Podobnie jak na wszystkich przedmiotach, zbiera się na nich brud i kurz. Ważne jednak, aby mycie nie polegało na szorowaniu. Wystarczy odkurzacz i lekko wilgotna, miękka szmatka, którą delikatnie przetrzemy skórę kanapy czy fotela. Co pewien czas, np. raz na kilka tygodni, należy użyć odpowiedniego środka, pełniącego funkcje konserwujące. W tym celu warto zaopatrzyć się w renowator skóry w postaci specjalnego balsamu czy kremu (np. stearynowego) do tapicerki, który zadba o jej nawilżanie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zapobiega pękaniom, kruszeniu, matowieniu. Zapewnia również przez długi czas odpowiedni kolor mebli w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze o dość wysokiej temperaturze. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na to, co wybieramy – środki dostępne są zarówno do jasnej, jak i do ciemnej skóry. Część osób używa do nacierania tapicerki także wosku pszczelego lub oliwki dla dzieci. Bez względu na rodzaj używanego środku, pamiętajmy o zasadzie – im częściej korzystamy z danych mebli, tym częstsze musi być ich nawilżanie.

Mimo że skóra bez odpowiedniej pielęgnacji kruszy się i pęka, nie można traktować jej przesadną ilością wody, ponieważ przyniesie to odwrotny efekt. Zawsze należy więc wycierać mebel lekko wilgotną szmatką, a następnie wycierać suchym ręcznikiem. Podobnie postępujemy, jeśli mebel ulegnie zabrudzeniu, przez np. wylanie napoju czy posiłku. W żadnym wypadku nie możemy stosować jakichkolwiek detergentów, wybielaczy czy środków do usuwania plam.

Dbanie o tapicerkę skórzaną nie należy może do najprostszych, jednak warto znać kilka zasad i stosować się do nich, tym samym zapewniając ładny wygląd mebli przez wiele lat. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dobrze jest poszukać informacji na ten temat, choćby w internecie. Wpisanie w wyszukiwarkę „tapicerka skórzana czyszczenie” daje nam szybki dostęp do szeregu stron z poradami, z którymi warto się zapoznać. Zawsze istnieje również możliwość zlecania tej czynności odpowiedniej firmie. Fachowcy sprawnie i profesjonalnie zadbają o nasze meble, a my będziemy mieć gwarancję cieszenia się nimi przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *