Czym tak naprawdę trudni się tapicer?

Czym tak naprawdę trudni się tapicer?

„Tapicer to osoba, która zajmuje się tapicerowaniem”. Takie zdanie możemy najczęściej usłyszeć zadając powyższe pytanie. Obijanie kanap, foteli i krzeseł to jednak niejedyne zadanie, jakiego podejmują się fachowcy w tym zawodzie. Dobry tapicer ma w swoich kwalifikacjach znacznie więcej prac, jakie jest w stanie wykonać. Warto więc wiedzieć, jak szeroki jest wachlarz możliwości tego specjalisty.

Zakres obowiązków tapicera

Obijanie to najogólniejsze określenie pracy tapicera. Jest ono przede wszystkim zbyt wąskie, aby podpiąć pod nie wszystkie zadania, jakie wykonuje tapicer. Chociażby najdelikatniejsze naświetlenie tematu pozwala ujrzeć wachlarz (bardzo szeroki) prac, na jakie pozwalają kwalifikacje. Nie jest to oczywiście wszystko, ponieważ lista jest dużo dłuższa, jednakże taki zarys sprawy pozwala zrozumieć, istotę pracy tapicera.

  • Tworzenie mebli tapicerowanych – to jedna z najoczywistszych prac tapicera. To właśnie dzięki ich pracy otrzymujemy piękne meble obite w najróżniejsze materiały, poczynając od tkanin, aż po skóry. Kanapy, pufy, tapczany, czy krzesła to dzieło rąk rzemieślnika trudniącego się tapicerskim fachem. Większość domów ma na swoim wyposażeniu chociaż jeden element tapicerowany. Dzięki temu możemy zauważyć, jak dużą rolę odgrywa w przemyśle tapicerstwo meblarskie.
  • Tapicerowanie wnętrz pojazdów – samochody, autobusy, czy tramwaje – wszystkie te pojazdy mają tapicerowane krzesła, a także podsufitkę, obicia dachowe (przykładowy szyberdach), czy panele drzwi. A, jak wiadomo z czasem lubią one się drzeć, czy też plamić, a my jesteśmy zmuszeni do wymiany danego elementu. Niezależnie więc od modelu i marki samochodu, mamy do czynienia najczęściej z eksploatacją obić foteli i paneli drzwi. Jednak dzięki pracy nad nowymi, trwalszymi materiałami, tapicerowanie wnętrz samochodów wciąż się rozwija i tworzy coraz solidniejsze materiały, którym niestraszne są nawet dzieci i zwierzęta.
  • Naprawy i renowacje mebli tapicerowanych – tutaj mamy do czynienia ze zużytymi i niszczejącymi meblami, do których mamy niezwykły sentyment i ciężko jest nam się ich pozbyć z domowego zacisza. Dobry tapicer jest w tym momencie w stanie naprawić nam uszkodzony element, bądź po prostu wymienia całkowicie materiał, abyśmy my cieszyli się na nowo, przez długie lata naszym meblem. Bez względu na to, czy jest to element o podłożu miękkim, czy twardym, dobry tapicer poradzi sobie ze wszystkim. Jeśli natomiast chodzi o renowację zabytkowych mebli, nie zapominajmy, że nie muszą one wcale zmieniać formy. Wykorzystanie starych metod wytwarzania tapicerki, pozwoli na zachowanie pierwotnego wyglądu, na rzecz nowego materiału.
  • Tapicerka dekoracyjna – pojęcie bardzo bogate mieszczące w sobie między innymi dekorowanie za pomocą pasmanterii, pikowanie, czy używanie innych ozdób nie tylko do upiększania mebli, ale po prostu całego domowego wnętrza. Wyciszanie drzwi, ścian, czy upinanie i mocowanie kotar i firan to również zadanie tapicera, o którym często klienci zapominają. Dzięki temu dom nabierze nowego znaczenia, a dekoracyjne meble nie będą tylko wypełnieniem wnętrza, ale również będą stanowiły jego ozdobę.
  • Tapicerowanie sprzętu sportowego – z pewnością nie zauważyłeś podczas ostatniej wizyty na siłowni wielkiego wkładu pracy tapicerów. Chwila zastanowienia… No i faktycznie, mają oni coś wspólnego ze sportem. Maty, piłki, czy urządzenia treningowe to również zasługa tapicerów. Staranne i dokładne obicie ławeczek i innych elementów wyposażenie sali do ćwiczeń to kolejne z prac, o jakich często nie myślimy przy wymienianiu zadań tapicera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *